Aktualności

Sprawni jak żołnierze

26 kwietnia, czyli dla większości naszych uczestników na dzień przed zakończeniem edukacji, 8- osobowa grupa uczniów ZSP w Bytowie udała się do Wejherowa, gdzie już po raz 40. odbyły się wojewódzkie zawody sportów obronnych pod nazwą Sprawni jak żołnierze. Był to nasz 3 start w tych zawodach i co ważne w niemal niezmienionym składzie, co okaże się kluczem do sukcesu. W poprzednich latach zajmowaliśmy miejsca w najlepszym wypadku w połowie stawki. Tym razem maturzyści zamierzali mocno namieszać. I to im się fantastycznie udało.

Sprawni jak żołnierze to bardzo wymagające zawody, bo w skład wchodzi 5 różnych konkurencji- tor sprawności fizycznej, pierwsza pomoc, rzut granatem, strzelanie tunelowe z 50 metrów z kbks  i na dobicie- godzinny bieg na orientację usytuowany na pagórkowatych wzniesieniach Kalwarii Wejherowskiej. Od początku zmagań świetnie radzili sobie chłopcy w składzie: Adam Osowski, Patryk Wolski (obaj III LO) oraz Patryk Stencel i rezerwowy Maciej Malek (obaj I TI). W nieprawdopodobnym stylu wygrali najbardziej widowiskową i prestiżową konkurencję, czyli tor sprawności, pobijając wieloletni rekord zawodów. Rzut granatem i pierwszą pomoc kończyli na trzecim miejscu, więc byli cały czas na podium. Najbardziej obawialiśmy się strzelania, ponieważ nie mamy, gdzie strzelać, więc drżeliśmy o wynik. Ostatecznie w 13- zespołowej stawce zajęliśmy 6 miejsce, co można uznać za sukces. Przed ostatnią konkurencją chłopacy zajmowali 2 lokatę z dużą przewagą nad pozostałymi drużynami. Wisienką na torcie był jednak w ekspresowym tempie pokonany bieg na orientację. Zajęliśmy w nim 2 miejsce, pokonując m.in. gospodarzy z Wejherowa, którzy ćwiczyli bieg na tej trasie od dwóch tygodni. Ogólnie z 52, 5 punktami uplasowaliśmy się na drugim stopniu podium, tracąc 4 punkty (strata ze strzelania) do drużyny gospodarzy, a pokonując ekipę ze Skórcza, która zajęła 3 miejsce aż o 12, 5 punktów. Ciekawe też jest to, że były to eliminacje do Mistrzostw Polski, które odbędą się w tym roku w Bornem- Sulinowie. Wejherowo, które oczywiście w poprzednich latach również wygrywało (w zeszłym roku wygrali na zawodach wojewódzkich wszystkich 5 konkurencji), zajęło rok temu w MP drugie miejsce, przegrywając o punkt złoty medal. Wniosek jest jeden- był to znakomity występ uczniów klasy mundurowej i Technikum Informatycznego, który zdumiał wszystkich organizatorów, ponieważ drużyna z Wejherowa jest praktycznie nie do ruszenia, a byliśmy naprawdę blisko, by pokrzyżować im szyki. Poza tym, jak słyszy się w kuluarach, gospodarzom nie tylko ściany pomagają, ale to nie nasz problem- najważniejsze, że Panowie wspięli się na wyżyny swoich możliwości i za to wielkie dla nich brawa.

Dziewczyny w składzie: Marlena Piankowska, Paulina Kapeluch (obie III LO) i Weronika Pasik (II LO) oraz rezerwowa Samuela Jakubek (III LO) również dokonały praktycznie niemożliwego, ponieważ Paulina startowała z poważna kontuzją nogi, ale dla niej nie ma rzeczy niemożliwych, o czym nie raz już nas przekonywała. Dziewczyny też zaczęły świetnie, zajmując na torze 2 miejsce. Później pierwsza pomoc, rzut granatem i strzelanie były na dobrym poziomie, co przed biegiem na orientację dawało nadzieję na walkę o podium. Niestety duży ból nogi Pauliny utrudniający poruszanie się dziewczynom wpłynął na wynik tej konkurencji. Niepocieszone dziewczyny zajęły w niej 4 miejsce, co zdawało się przekreślać szansę na podium. Jednak po zsumowaniu wszystkich konkurencji okazało się, że minimalnie (5 drużyna straciła do nas 3 punkty), ale udało się wdrapać na prawie sam szczyt. Walka do końca, niesamowity hart ducha i wiara w swoje możliwości doprowadziły do tego ogromnego sukcesu. Gwoli ścisłości należy dodać, że zwyciężyły z dużą przewagą zawodniczki gospodarzy z Wejherowa.

Kilkutygodniowe przygotowania przyczyniły się do wielkiego sukcesu, który stał się udziałem uczniów klas mundurowych przy małym współudziale „informatyków”. Teraz trzymamy kciuki za nich, by wygrali kolejne zawody, które są przed nami, czyli poskromili zadania maturalne.