Aktualności

Wiedza o bezpieczeństwie i stanie wojennym

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły zaznaczyli swoją obecność na konkursowej mapie Pomorza. 9 grudnia udaliśmy się w podróż do Gdyni, gdzie w Akademii Marynarki Wojennej odbył się finał wojewódzki Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Olimpiada ta jest

po raz pierwszy organizowana, a jej patronami są Uniwersytet Warszawski oraz Akademia Sztuki Wojennej. Nasza szkoła reprezentowania była przez 14 uczniów- 13 chodzi do II klasy LO oraz Jagoda Różek z klasy I LO. Do tego etapu udało się zakwalifikować 71 osobom z całego województwa, a my byliśmy największą grupą spośród wszystkich szkół. Wyjazd ten potraktowaliśmy też jako swojego rodzaju wycieczkę, ponieważ organizator zapewniał, że zwiedzimy łódź podwodną, postrzelamy z broni laserowej, poprowadzimy statek będąc na trenażerze mostka nawigacyjnego oraz przyjrzymy się gwiazdom, będąc w planetarium. Niestety plany były bogate, ale czas nie pozwolił na ich realizację. Każda z grup miała sposobność wejść do łodzi podwodnej, która pełni rolę symulatora i poczuć morską głębię. Co ciekawe, polskie siły morskie są bardzo słabo wyposażone, a okrętów podwodnych mamy tylko 5, które zresztą wycofane były przez norweską marynarkę wojenną w 2002 roku, głównie z tego powodu, że osiągnęły dość dojrzały wiek, bo przekroczyły już 50 lat. Niektórym również udało się pobawić w kapitana, który pilotował symulator okrętu. Nie obyło się również bez wojskowej grochówki, ale to wszystko było tylko dodatkiem do olimpijskich zmagań. Z bardzo trudnym testem nasi podopieczni poradzili sobie lepiej niż dobrze, a na szczególne słowa uznania zasłużyła Marlena Piankowska, która znalazła się w czołowej dziesiątce zawodów, co dało jej przepustkę do finałowych zmagań, które odbędą się w dniach 24/25 marca 2017 roku w Warszawie. To bardzo duży sukces, bo rzadko naszym uczniom udaje się awansować na szczebel centralny jakiejkolwiek olimpiady, czy konkursu. 

16 grudnia z kolei wybraliśmy się w podróż w historyczne miejsce, gdzie 30 sierpnia 1980 roku doszło do podpisania tzw. Porozumień Sierpniowych, które dały nam w niedalekiej przyszłości powstanie wielkiego ruchu społecznego, jakim była Solidarność. Tym miejscem była Sala BHP, znajdująca się na terenie Stoczni Gdańskiej, w której to można było poczuć unoszącego się ducha tamtych wielkich wydarzeń. Niestety w żadnym miejscu (sala, sklepik z różnymi gadżetami, specjalna okazjonalna sala)nie było ani krzty śladu, zdjęcia, fragmentu tekstu, który dotyczyłby ojca tamtych porozumień, legendarnego przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy. Może zostawię ten fakt bez komentarza. W miejscu tym znaleźliśmy się, ponieważ trójka naszych uczniów- Marlena Piankowska (II LO), Andrzej Osowski (III TI) i najmłodszy w tym gronie Marek Łukasik (I TSMD) zakwalifikowała się do finału konkursu: Wojna polsko- Jaruzelska. 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W konkursowe szranki stanęło 18 trzyosobowych drużyn, które zmierzyły się z testem. Nasza trójka bardzo dobrze sobie z nim poradziła zdobywając 20 punktów na 23 możliwe, co jednak nie wystarczyło do zajęcia miejsce na podium. W wewnętrznej rywalizacji okazaliśmy się lepsi od innej średniej szkoły z Bytowa, której uczniowie zdobyli 17 punktów z testu. Warto na koniec zaznaczyć, że tego dnia, czego byliśmy świadkiem odbywały się przy Pomniku Poległych Powstańców uroczystości upamiętniające tzw. wydarzenia grudniowe, które miały miejsce w 1970 roku, kiedy to doszło do masakry w wyniku której zabito 20- kilku stoczniowców. Organizatorem konkursu był gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Joomla 3 templates
Wednesday the 24th. Copyright © 2011-2017 ZSP Bytów