Aktualności

„Jesteśmy Europejczykami”

8 maja br. uczciliśmy w formie Apelu święto Unii Europejskiej.

Na początek młodzież na  stojąco wysłuchała śpiewu pięknie wykonanej Ody do radości, w wykonaniu Pauliny Brzezińskiej. Następnie młodzież przedstawiła historyczne uwarunkowania, fakty, informacje na temat powstawania Unii Europejskiej. Uczniowie podkreślali, że urodziliśmy się w Europie, tu mieszkamy. Jesteśmy Europejczykami. Łączy nas bardzo

wiele: miejsce na ziemi, historia, kultura. Jedną z zasad Unii Europejskiej jest poszanowanie tożsamości każdego narodu. Uczniowie zwracali uwagę na wiele korzyści jakie daje UE. Ludzie mogą swobodnie podróżować, uczyć się, pracować, otwierać własne firmy, korzystać z dóbr kultury i nauki oraz leczyć się. Ale najważniejsze jest jednak to, że UE zapewnia pokój w Europie, broni też praw i interesów ludzi.

Młodzież zwróciła uwagę na najsłabsze strony każdego z 28 państw. W Polsce jest najmniej lekarzy w przeliczeniu na osobę, w Belgii – największe korki na drogach, w Finlandii - najwyższy wskaźnik depresji, a w Danii - najmniej sklepów z tanią odzieżą itd.

Następnie młodzież zabrała widownię w krótką podróż po Europie. Zajrzeliśmy pod Akropol gdzie z wyżyn Olimpu spogląda Zeus przybliżając uroki Grecji oraz słuchając melodii Greka Zorby. Byliśmy u stóp Notre Dame, nad Loarą , z niezapomniana wieżą Eiffla słuchając kankana. Zajrzeliśmy do kraju walca i kawy , gdzie pierwszą kawiarnie w Wiedniu otworzył Polak w XVII wieku, gdzie Alpy zapraszają oraz przepiękne walce J.Straussa. Odwiedziliśmy Szwecję – krainę tysiąca jezior, miejsce siedziby św. Mikołaja oraz kraj zespołu ABBA. Byliśmy w kraju Beatlesów , gdzie Big Ben wydzwania swoją piosenkę , Elżbiecie II czyniąc podziękę. Na posumowanie podróży usłyszeliśmy piękne wykonanie „Let it bee”.

Kolejną część Apelu poświęciliśmy Polsce, ukazując nasze polskie osiągnięcia oraz polski wkład do skarbnicy europejskiej nauki i kultury. Była to najbardziej sentymentalna część. Tu znalazły się Mazurki Chopina, polonez Ogińskiego, wiersz Cz. Janczarskiego „Biel i czerwień”, oraz śpiewy Julii Starzyńskiej i Beaty Perszewskiej jak „Radość najpiękniejszych dni”, „ Chodż, pomaluj mój świat” czy „Mniej niż zero”.

Na koniec zaproszono chętnych z widowni do Quizu na temat UE. W ten sposób można było sprawdzić co zapamiętano o UE. Uczniowie przygotowali 10 pytań z trzema odpowiedziami .Młodzież rozeszła się w rytmach „Ody do radości”.

Organizatorka – Maria Kniter serdecznie dziękuje Młodzieży za przygotowanie Apelu, za oprawę muzyczną oraz za liczne plakaty, które wzbogaciły scenografię. Paniom z biblioteki dziękuję za piękne hasło.

Joomla 3 templates
Friday the 19th. Copyright © 2011-2017 ZSP Bytów