Aktualności

Mundurówka w akcji

W sobotę, 5 grudnia uczniowie klasy mundurowej pojechali na ćwiczenia taktyczne straży pożarnej, które odbywały się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Dal-Sol” we Frydrychowie, gmina Parchowo. Cele ćwiczeń sprowadzały się do: doskonalenia zasad współdziałania jednostek OSP podczas działań operacyjnych w strefie przygranicznej (na granicy powiatów- kartuskiego,

kościerskiego i bytowskiego), sprawdzenia funkcjonowania systemów łączności radiowej załóg OSP, doskonalenia umiejętności kierowania działaniami ratowniczymi oraz integracji załóg OSP w ramach współdziałania w akcjach ratowniczych. Uczestniczący w akcji ratowniczej strażacy musieli zmagać się z pożarem ośrodka wypoczynkowego oraz kompleksu leśnego przy tymże ośrodku. Pytanie brzmi- jaki to ma związek z nami? No właśnie ma i to niebanalny. Mianowicie uczniowie profilu mundurowego na podstawie podpisanego porozumienia z Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Bytowie uczestniczyć będą w różnych akcjach po to, by zdobywać odpowiednie doświadczenie, które być może w przyszłości będzie im przydatne. Na pierwszy ogień (dosłownie) poszły nasze dziewczyny, które rozlokowane były w Ośrodku „Dal- Sol”, w którym to doszło do sporego zadymienia wskutek czego musiały być ewakuowane na zewnętrz. Całe szczęście nic im się nie stało (poza ranami, które pojawiły się na twarzach). Więcej pecha mieli druhowie z OSP Sylczno również przebywający w tym ośrodku, którzy niestety o własnych siłach nie byli w stanie opuścić zadymionego miejsca. Dwóch z nich zostało wyciągniętych na noszach przez specjalny oddział ratownictwa chemicznego z Bytowa. W namiocie podano im tlen, przeprowadzono pierwszą pomoc. No dobra to były tylko ćwiczenia- nic im się nie stało.

Podczas akcji wykorzystano m.in. świece dymne, symulatory- atrapy ran oraz generator dymu ćwiczebnego (na zdjęciach dość dobrze to widać). Po akcji byliśmy świadkami wykładu teoretyczno- praktycznego, który specjalnie dla nas prowadził strażak z 30- letnim stażem pracy w PSP, obecnie na emeryturze, Naczelnik OSP w Parchowie Pan Jerzy Chylewski. Na koniec było podsumowanie oraz uroczyste zakończenie imprezy, którego dokonał Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku starszy brygadier Andrzej Rószkowski. Zwieńczeniem ciekawego dnia był obiad poprzedzony podzieleniem się opłatkiem i kolędami kaszubskimi wykonanymi przez Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Modraki” z Parchowa.

Dziękujemy Komendantowi PSP w Bytowie starszemu brygadierowi Lechowi Chrostowskiemu za możliwość wzięcia udziału w ćwiczeniach i liczymy na dalszą owocną współpracę.

Joomla 3 templates
Tuesday the 28th. Copyright © 2011-2017 ZSP Bytów